کودک درون چیست؟

منتشرشده توسط hesam در تاریخ

کودک درون چیست؟

کودک درون

کودک درون در فیلم آتش بس

احتمالا شما نیز بارها اسم کودک درون به گوشتان خورده، یا آنرا در کتابها یا فیلمها شنیده اید.زمانی که با لجبازی کسی مواجه میشوید یا خود لجبازی میکنید این کلمه را بشماگفته اند.اما ایا این پدیده واقعا وجود دارد؟کودک درون  چیست و کسی که انرا دارد چه ویژگی هایی دارد؟آیا کودک درون میتواند به ما آسیب بزند یا خیر. پاسخ به این سوالات موضوع مقاله ماست.البته باید اضافه کنیم که شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر با تعیین وقت قبلی  به مرکز مشاوره آوای مهر (کلیک کنید)مراجعه کنید.

مطالب مفید دیگر :

بهترین روانشناس کودک در تهران

علت ایجاد خشم کودک و نقش والدین در تولید این خشم

تربیت فرزند : روکرد تنبیهی

 سن شما ، سریعتر از احساساتتان تغییر میکند

هر انسانی در ابتدای زندگی خود ، دوران کودکی را طی میکند.در واقع شروع ما و دروازه ما برای ورود به دنیا کودکیست.اما در بسیاری از موارد ، افراد با وجود اینکه سنشان بالا میرود ، و ویژگی های ظاهری و فیزیکی شان تغییر میکند،ممکن است درون آنها نیز به همان سرعت تغییر نکند یا اصلا تغییری نکند.باید بدانیم که ویژگی های ظاهری سریعتر و راحتتر از ویژگی های درونی قابل تغییر هستند.

بیداری کودک درون

تقریبا کسی نیست که در او این ویژگی وجود نداشته باشد ولو اینکه ان فرد به هیچ عنوان کم سن یا کودک صفت نباشد.وظیمه ما این است که با نوشتن نامه به کودک درون بوسیله ورود به دنیای نا خود اگاه مان ، با او ارتباط برقرار کنیم.

چرا کودک درون مهم است؟

شما باید احساست خود از حمله کودک درون خود را جدی بگیرید. زیرا :

1 – ریشه بسیاری از رفتار های شماست

کودکی درون یک دختر بالغ

کودک درون   یک دختر     ن

همانطور که گفته شد ، افراد وارد سنسن بالاتر میشوند ولی باطن آنها که هنوز کودک مانده تغییری نکرده.رفته رفته بدلیل به وجود امدن این شکاف ، تضادهای رفتاری و شخصیتی سر باز میکنند.انگار که یک فرد 3 ساله فقط ظاهرش بزرگسال است و گاها مشاهده میشود شخصیت او خصوصا در میان دوستانش همانند کودک 10 ساله است.

بسیاری از اخلاق ها و سو رفتار ها میتواند منشا کودک درون باشد.

مثلا اگر شما ازخیانت دوستانتان بسیار عصبی و متنفر هستید ، میتواند بدلیل این باشد که در کودکی دوستانتان شما را در جمع های خود نمی اوردند و به اصطلاح شما را دور میزدند.

تجربیات کودکی که بسیاری از انها تفکرات بزرگتر ها بودند ، میتواند در مورد تنفر از  سوسک و حشرات در بزرگسالی نیز مصداق داشته باشد.

اگر بتوان با نا خود اگاه خود ارتباط برقرار کرد آنگاه میتوان با خود بوسیله یک گفتگوی درونی ارتباط برقرار کرد.

تحقیقات وسیعی در این زمینه در قرن 21 ام شده است.و همه آنها موید این واقعیت است که

تجربیات کودکی ، برداشت ما و قضاوت مارا نسبت به زندگی در بزرگسالی شکل خواهد داد.

2 – تبعات ویرانگر در زناشویی و شغل

اگر شما تنوانید کودک خود را کنترل کنید ، به تدریج او شمارا کنترل خواهد کرد.کم کم شما توسط رئیس ، همسر یا دوستانتان طرد میشوید زیرا آنها نمیخواهند که با یک کودک زندگی کنند.مثلا:

 • همسر شما از شما انتظار رفتاری بالغانه دارد ولی شما بالغانه رفتار نمیکنید.
 • یا شما از همسر خود انتظار قابل اتکا بودن میکنید اما او بیشتر متکی است تا اینکه قابل اتکا باشد ، و این خصوصا برای یک مرد که همه از او انتظار بلوغ دارند اصلا خوب نیست
 •  رئیس شما از شما انتظار دارد که وظایفتان را به خوبی انجام دهید اما شما عموما بازیگوشی و شیطنت میکنید و این علیرغم تمام توانمندی ها و شایستگی هایتان به تنهایی میتواند مسبب یک اخراج تلخ باشد.

بطور کلی باید گفت که تبعات توجه نکردن به احساسات خود خصوصا این مورد به دلیل ماهیت اش ، و گستردگی ای که میتواند بر تمام رفتارهای شما بگذارد، در مسائل زناشویی ، شغلی و میان دوستانتان بشدت میتواند مشکل ساز شود.

چه بسیار مردانی که بدلیل داشتن رفتار های افسار گسیخته کودکانه ، کارشان به طلاق کشیده شده است و ما این را در مراجعات حضوری میبینیم.

ویژگی های شخص دارای کودک درون چیست؟

اشکال مختلف کودک درون

کودکهای درون

1 – نشانه ها

نشانه های رفتاری بروز شخصیتهای کودکانه میتواند

 • تضاد در احساسات(میان احساسات بزرگسال و احساسات کودکسال)
 • بیقراری مداوم،
 • فعالیت فیزیکی کودکانه ،
 • تمایل به بازی های کودکانه
 • لجبازی
 • پرخاشگری
 • خندیدن زیاد
 • و …

اشاره کرد.

البته هر کدام از این رفتار ها لزوما به معنی کودک بودن  نیست ، بلکه میتواند نشانه آن باشد.

رفتار های کودکانه میتواند از شخصی که به ظاهر بالغ است و یا حتی یک انسان بسیار موفق است نیز سر بزند.

2 –  معیاری نسبی است

لباس سیاه و سفید

خبر خوب این است که شما یک استثنا نیستید !زیرا  کودک درون پدیده سیاه یا سفیدی نیست.بلکه خاکستری است.همانند بسیاری از خصلتهای بشری مانند مهربانی یا حافظه ، اینطور نیست که بگوییم فردی کودک درون دارد و فردی دیگر ندارد، بلکه هر کسی طیفی از شدت آنرا داراست.حتی کسانی که به ظاهر بالغ و متین هستند نیز در درون خود این کودک را دارند و آنها نیز تحت تاثیر او هستند.شما یک استثنا نیستید

 

3 –  لزوما بد نیست

یک چاقو هم کاربرد بد دارد هم خوب.این یک تصور کلیشه ای و اشتباه است که بگوییم اگر کسی این خصلت را داشت خصلت بدی دارد.هم میتواند فردی را تنها ، افسرده و غمگین کند ، هم میتواند به فرد در یافتن دوست یا حتی فرصت های کاری کمک کند.شما فقط کافیست راه مواجهه با آن را بلد باشید.

راه حل مواجهه با کودک درون چیست؟

1 – آنرا بپذیرید و سرکوب نکنید

پاک کردن صورت مسئله

فردی که با پاک کن دارد صورت یک مسئله را پاک میکند.این چیزی را حل نخواهد کرد

شما قرار نیست این خصلت را در خود سرکوب کنید! او بخشی از شماست!این پدیده همانند عضوی از بدن شما و در واقع بخشی از شماست.شما نمیتوانید بخشی از عضو حیاتی بدن خود را از بین ببرید و مشکلی برایتان پیش نیاید.

اگر به سرکوب روی بیاورید گویی دارید صورت مسئله را پاک میکنید و این مشکلی را حل نمیکند. چه بسا این کار مشکل را دو چندان بکند و نتیجه میشود یک بحران واقعی ! زیرا کودکتان مقاومت بیشتری میکند  پس باید با او مهربان باشید و اورا مدیریت کنید نه سرکوب!

2 – با او حرف بزنید

با کودک درون خود حرف بزنید

زن مهربان و کودک درون

یک راه ساده و در عین حال بسیار موثر ، این است که عکسی از دوران کودکی را که از همه بیشتر دوست دارید انتخاب کنید.او را کودک درون خود فرض کنید. به او بگویید که چقدر او را د وست دارید و قصد اسیب زدن به او و نادیده گرفتن نیاز هایش را ندارید بلکه برعکس ،ایندفعه  قصد شنیدش را دارید.وقتی ببوسیله صحبت با ناخود اگاهتان احساسی را به رسمیت بشناسید ، او نیز دست از لجبازی برمیدارد.زیرا لجبازی او همانند یک کودک بازتابی از بی توجهی شما بوده است.

 

 

 

دسته‌ها: کودکان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *