رفتار درست خانم بعد از امدن مرد از سر کار

منتشرشده توسط admin در تاریخ

زنی که روحیه شوهرش را می شناسد و می داند در وضیعت های مختلف روحی او چگونه برخورد کند، زندگی زناشویی موفقی خواهد داشت و خود نیز با صفت خردمندی مورد ستایش قرار خواهد گرفت. یکی از دقایقی که چنین بانویی حواسش کاملا جمع است، هنگام ورود مرد به خانه است. زیرا دقت کامل به خرج می دهد تا دریابد او چه حالی دارد. اگر شوهر خندان بود و صدایش زنگی از شادی داشت، تند و تیز راه رفت و اعتماد به نفس از وی تراوید، بانوی تیزهوش می داند روز خوشی داشته و در کارش موفق بوده است. در چنین موقعیتی اگر مرد از زمره آدم های کم حرف نباشد، مایل است همسر را در جریان موفقیت هایش قرار دهد. بانوی خردمند فوری حال او را درک می کند و خود را مشتاق صحبت هایش نشان می دهد. به این ترتیب مرد فرصتی می یابد تا از کام یابی هایش سخن بگوید. در چنین دقایقی زن هر کاری دست دارد باید زمین صحبت بیشتر راغب بگذارد و پیش روی شوهر بنشیند و با تشویق حتا او را به صحبت . کند.

به قول شاعر

شرط ست به تشنه آب دادن گنجی به ده خراب دادن

 

مبادا خانمی سرد نفسی پیشه گیرد و بی حوصلگی اش را ابراز کند یا ان را راغب به شنیدن نشان ندهد. چون در درازمدت لطمه شدیدی به رای زناشویی شان می زند. زیرا مرد از سردی زن در استقبال از شوروی به شدت سرخورده می شود و دفعه های بعد در چنین موقعیتی، خودبه خود انگیزه ای برای صحبت نخواهد داشت. در نتیجه به مرور زمان روابط شان سرد می شود و مرد پی هم صحبتی دیگر می گردد. البته خوشبختانه بیشتر مردان با اخلاق ما، به دوستان و همکاران مردشان رجوع می کنند. اما اگر دل سردی های دیگری نیز از کانون زناشویی داشته باشند، خدای نکرده به جنس مخالف رو می کنند و پی محرم راز دیگری می گردند.

 

همواره نخستین پرسشم از خانم هایی که از بی وفائی شوهر می نالند، این است که هنگام ورودش به خانه چگونه با وی مواجه می شده اند. ویدا خانم یکی از این پرسش شوندگان بود. او ابتدا متوجه سؤالم نشد. نه این که پرسش مشکل باشد. بلکه قضیه چنان برایش بدیهی و بی ارزش می نمود که تاکنون بدان نیندیشیده بود. بالاخره پس از کلی درنگ گفت: «هیچی! چی دارم بکنم؟ معمولا اونقدر خسته م که حوصله خوده ندارم، چی برسه به اون.»

 

پرسیدم: «شده آقا تقی خوش و خرم بیان خونه و میل داشته باشن با شما بگن و بخندن، ولی جواب تون سرد باشه؟»

 

فوری جواب داد: «تا بخواین. مگه کار خونه و خرید بیرون و تو این صف و اون صف واستادن و رسیدن به درس و مشق بچه ها و حموم و دیگه شون برا آدم حال و حوصله باقی میذاره؟

 

این مسئله اشتباه است و باید روحیه مرد را درک کرد

 

مگه هنوز تازه عروس و دامادیم که بشینیم ور دل هم دیگه و گل بگیم و گل بشننيم؟»

به ویدا خانم گفتم و به همه خانم ها، به خصوص آنها که چند سالی از عروسی شان گذشته، عرض می کنم بله، بله، از این بابت باید توجه بیشتری هم نشان دهید. چون ضرورت گرمی رابطه زوج تنها موکول به چند ماه یا سال اول زندگی مشترک نیست. بلکه در همه سال های زناشویی باید چنین باشد.

عشق آن باشد که کم نگردد تا باشد از این قدم نگردد به خصوص زمان هرچه جلوتر می رود، زوج ها به همدلی و هم سخنی بیشتری نیاز دارند. زیرا این رفتار باعث می شود انرژی روانی لازم شوهر در مواجهه با مشکلات فراهم آید یا بیشتر شود. آیا نیازی هست مشکلات دنیای پیچیده و سرسام آور امروز را یک به یک بشمرم تا خانم ها متوجه ارزش این وفاق بین زوج شوند؟ زن به علت خستگی یا هر دلیل دیگری نباید شوهر را از داشتن هم نشین و هم صحبتی مشفق و مهربان محروم کند. چه بسا همین گفت و گوی به ظاهر بی ارزش در نظر ما، چنان انرژی روانی مرد را بازسازی کند که قادر شود به نحو احسن از پس مشکلات کاری اش برآید

منبع کتاب :تفاهم نویسنده کیهان نیا

خرید این کتاب

دسته‌ها: خانواده

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *