راه حل دعوا خانوادگی ; آشتی بعد از دعوا

منتشرشده توسط admin در تاریخ

راه حل دعواهای خانوادگی

دعوا خانوادگی : بسیاری از خانواده ها برای این از زندگی خود لذت نمیبرند چون دعوا ها تمامی اعضای خانواده را درگیر میکند و لذت از زندگی را از بین میبرد . دعوا بین زن و شوهر مخصوصا اگر دارای فرزند باشند اسیب جدی به روابط دوستانه زوجین و فرزندان وارد میکند. یکی از راه حل های دعواهای خانوادگی فهمیدن ریشه این دعوا هاست. اگر به مطلب مشاوره خانواده را مطالعه کرده باشید مفصل درباره این راه حل ها صحبت کرده ایم. اما به طور خلاصه باید گفت دعوا ها خود معلول هستند و شاید ریشه این دعوا به طور مثال از یک جمله کوچک یا بی محلی نشئت گرفته باشد و خود را ساعاتی بعد یا روز های بعد به شکل دعوای بزرگتر نشان دهد.

دعوای خانوادگی

باید بدانید ناراحت کردن همسر ولو کوچک مانند گلوله برفی است که هرچه بیشتر بگذرد بزرگتر میشود و اسیب ان در اینده بیشتر میشود.

آشتی بعد از دعوا

اما اگر دعوا اتفاق افتاد و حالا دنبال راه حلی باید بود تا به دعوا خاتمه داد. اگر هر طرف فکر کند که من نباید در آشتی پیش قدم شوم اسیب اول را خود طرف میبیند. چرا که با پیش قدم شدن در دعوا به طرف مقابل ثابت میشود که گذشت و محبت در زندگی نباید محصور به کینه ها شود.

شاید بعضی ها بگویند که اگر من پیش قدم شوم طرف مقابل به اصلاح بل میگیرد و فکر میکند که فقط کسی که پیش قدم شده مقصر است.

اما زندگی محل گذشت و صبوری است. اگر چندین بار پیش قدم برای اشتی شدید درحالی که فکر میکنید مقصر نیستید باید به طرف مقابل صریح و کامل توضیح دهید که این دعوا را هر دوی ما شروع کردیم و اگر من پیش قدم برای اشتی شدم فقط برای مصلحت زندگی است.

اولین گام برای آشتی کردن این است که بپذیریم همه‌ی انسان‌ها نظرات مختلفی نسبت به یکدیگر دارند و مسلما ما و شخصی که با او نزاع داشته‌ایم نیز دارای ایده‌ها و عقاید متفاوتی هستیم و اولین گام این است که این موضوع را بپذیریم و نظرات یکدیگر را حتی متفاوت قبول کنیم و برای صحبت‌های یکدیگر ارزش قائل شویم. و مهم تر اینکه بعد از دعوا به دنبال انتقام جویی نباشیم وبه دنبال این نباشیم که بعد از دعوا با صحبت‌های و یا رفتارمان دیگری را تحقیر کنیم و یا اینکه قصد آزار او راداشته باشیم به جای این کارها به تفاهم برسید و با یکدیگر سازش کنید.

 

قوانین دعوای زن و شوهر

 

قانون اول: تحقیر ممنوع

هنگام دعوا به هیچ عنوان به طرف مقابل ناسزا نگویید، به او توهین نکنید و او را با اسما یا القاب زننده صدا نزنید. توهین به طرف مقابل و استفاده از القاب نامناسب به شخصیت و کرامت انسانی او لطمه جدی وارد می کند. در ورزش، قواعد متعددی وجود دارد که طرفین را از آسیب رساندن عمدی و توهین به یکدیگر منع می کند. در ازدواج و روابط بین افراد نیز چنین قوانینی باید وجود داشته باشند. وقتی شما عمداً به طرف مقابل توهین می کنید و شخصیت او را زیر سوال می برید، در واقع به صورت ضمنی به او می فهمانید که او در کنار شما امنیت ندارد و شما هرگاه که بخواهید و به هر طریق ممکن کاری می کنید که نتیجه به نفع خودتان تغییر کند.

قانون دوم: عیب جویی و سرزنش کردن ممنوع

سرزنش کردن یکدیگر در دعوا بی فایده است. ملامت کردن همسرتان مانع پیدا کردن راه حل مناسبی برای حل مشکل می شود. با سرزش طرف مقابل، او در پی دفاع از خود بر می آید و این امر به تشدید اختلاف کمک می کند. مثلاً اگر شما قبض برق را بر روی میز بگذارید و ساعتی بعد ببینید قبض بر روی میز نیست،

 

شاید وسوسه شوید همسرتان را به خاطر گم شدن قبض سرزنش کنید و او را مقصر بدانید. ممکن است شما همسرتان را به بی نظمی متهم کنید. در عوض او نیز ممکن است شما را به حواس پرتی متهم کند و بگوید که حافظه شما ضعیف شده است. اما مقصر دانستن یکدیگر کمکی به حل مشکل نمی کند. نه باعثمی شود حال شما بهتر شود،

 

نه رابطه شما را با یکدیگر بهتر می کند و نه قبض برق پیدا می شود. در چنین موقعیتی، عاقلانه و آگاهانه تصمیم بگیرید. فراموش نکنید که رابطه شما با همسرتان از هر چیزی مهمتر است و نباید آن را با قضاوت عجولانه و سرزنش یکدیگر خراب کرد. سعی کنید حسن نیت خود را به همسرتان نشان دهید و زمینه را برای همکاری جهت حل مشکل پیدا کنید.

قانون سوم: داد زدن ممنوع

داد و فریاد کردن فقط شرایط را بحرانی تر و مشکلات را بیشتر می کند. تجربه نشان می دهد که زمانیکه شما بیش از حد احساساتی یا عصبانی هستید، توانایی حل منطقی مشکلات را از دست می دهید.

 

اگر شما عصبانی هستید و دوست دارید داد بزنید، ‌ باید سریعاً خود را از طرف مقابل دور کنید تا زمانیکه آرامش خود را دوباره به دست آورید. به یاد داشته باشید که گاه تن صدایی که از نظر شما داد زدن محسوب نمی شود، از نظر همسر شما داد زن محسوب می شود.

 

ممکن است شما در خانواده بزرگ شده اید که همه اعضای خانواده با صدای بلند با یکدیگر صحبت می کرده اند. در نتیجه شما نیز عادت کرده اید که با صدای بلند صحبت کنید. در چنین موردی، حتماً باید به همسرتان و عادات او توجه کنید. اگر همسر شما از جمله افرادی است که همیشه با صدای آرام صحبت می کند،

پس شما باید خیلی مراقب شدت صدای خود باشید. سعی کنید تا می توانید آرام صحبت کنید. هسته اصلی در ارتباطی، پیام هایی است که طرفین از یکدیگر دریافت می کنند. اگر به دلیل ناراحتی زیاد نمی توانید شدت صدای خود را کنترل کنید، از فرد مقابل فاصله بگیرید تا آرام شوید.

اختلافات زن و شوهرها

اصولا اختلاف بین زنو شوهر ها میتواند شامل گزینه های زیر باشد:

  • بچه ها
  • کار ها
  • پول
  • تعهد

بحث های زوج ها بر سر تعهد، شاید یکی از سخت ترین راه حل ها باشد، زیرا این امر شامل تغییر برخی باورهای ذاتی است .

دلایل زیادی وجود دارد که چرا کسی از تعهد می ترسد و کلید پذیرش آنها از گذشته است .برای پذیرش عدم تعهد خود سعی کنید بدانید که چرا همانطور بدون تغییرباقی مانده اید و اطمینان حاصل کنید که قبل از رفتن به مرحله بعدی در رابطه خود، شما با ایده های خود برای آینده راحت هستید . به این ترتیب، هیچ کس نا امید نخواهد شد و همه چیز به خوبی پیش می رود .

راههای جلوگیری از دعوای زناشویی

مشاوره دعوای زناشویی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *