چند نکته درباره بالا بردن اعتماد به نفس

منتشرشده توسط admin در تاریخ

اعتماد به نفس و راه کار عملی آن در مجموعه توصیه های افزایش اعتماد به نفس به اولین نکته در اینجا اشاره میکنیم لطفا سایر مطالب سایت را دنبال کنید.

کمک به دیگران

یک اقدام عالی برای افزایش اعتماد به نفس، پس از توجه به خود، کمک دیگران است.

در کمک به دیگران شما از روحیه سرشاری بهره مند می شوید که لازمه اعتماد به نفس است. کمک به دیگران، این نکته را در ذهن شما تثبیت می کند که: من آنقدر توانا هستم که می توانم به دیگران کمک کنم.

حتی اگر کمک شما، خیلی ناچیز باشد؛ حتما جایی برای آن در زندگی خود باز کنید. اعتماد به نفس واقعی، وقتی در شما شکل می گیرد که بخشی از اوقات خود را به دیگران اختصاص دهید.

اعتماد به نفس

وقتی دست نابینایی را می گیرید و به آنسوی خیابان می روید و یا به شخصی کمک مالی می کنید، احساس بزرگی و بزرگ منشی به شما دست میدهد. و شاید هیچ کار دیگری، چنین احساس خوشایند عمیقی را در شما ایجاد نکند.

وقتی شما به دیگران کمک می کنید، البته به شرط لطمه نزدن به خود و رعایت آنچه که در بحث فداکاری گفتم، هر چند کمک شما کم و اندک باشد؛ این روحیه در شما شکل می گیرد که من آنقدر توانا و دارا هستم که می توانم به دیگران خود را به دیگران وابسته نکنید

افزایش اعتماد به نفس با خانواده

در برنامه زندگی خود، حتما وقتی را به خانواده اختصاص دهید و مسؤليتها و وظایفی را تقبل کنید. بخشی را هم به دیگران، به کسانی غیر از اعضای خانواده، اختصاص دهید.

البته دقت کنید که مجموع این دو وقت، از وقتی که به خود اختصاص می دهید، بیشتر نباشد. کمک به دیگران، تنها به شرطی، شما را از اعتماد به نفس سرشار برخوردار می کند که در وهله اول به خود توجه داشته باشید.

برای کمک به دیگران، حتی مشاغلی انتخاب کنید که ارزش زیادی برای دیگران دارد و خدماتی را به آنها ارائه می دهد و به شکلی در زندگی، روحیه و سلامت جسمی و روحی افراد، مؤثر است. اگر شغل شما یا فعالیت روزمره شما چنین ویژگی ندارد؛ برنامه ای طرح کنید و برای کمک به دیگران، به عنوان یک هدف ارزش قائل شوید و در آن راستا تلاش کنید. یادتان باشد کمکهای باری به هر جهت وبی هدف، نه تنها کمک کننده نیستند بلکه حتی در عمل نوعی ضربه زدن به دیگران نیز هستند.

کمکهایتان واقعی و مؤثر باشد: به جای اینکه به گرسنهای ماهی بدهید تا شکمش را سیر کنید به او ماهیگیری یاد بدهید تا از این پس خودش بتواند خودش را سیر کند و به کمک شما احتیاجی نداشته باشد.

کمکهایی که دیگران را به شما وابسته می کند، بهیچ وجه کمک نیستند و

در حقیقت ، نوعی ظلم و ستم هستند.

 

اعتماد به نفس، با هر نوع وابستگی، منافات دارد. وابستگی به یک شیئی. وابستگی به یک فرد. وابستگی به هر

شما به کار خود وابسته نیستید. به خود تأکید کنید این کار شما شما و انرژی و توانایی شما وابسته است.

از همه اینها، همه موقعیتها و تمام وضعیتها وسایلی هستند برای استفاده و بهره برداری شما. برای رشد و پیشرفت شما.

آرامش و خوشحالی و دیگر احساسات خود را به دیگران وابسته نکنید. نه به شخصی، نه به محیطی و نه به چیز دیگری.

سهراب سپهری می گوید: سایبان آرامش ما، ماییم.

هیچکس نمی تواند اسباب آرامش و رضایت خاطر شما را فراهم کند به جز شما.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *