اشتباهات تربیت کودک که ویران کننده اند

منتشرشده توسط admin در تاریخ

 

دراشتباهات تربیت کودک این مقاله قصد داریم مهمترین اشتباهات تربیت کودک را بیان کنیم.مواردی که ما بیان میکنیم،اشتباهات رایج و عمومی ای هستند در تربیت کودک مخرب هستند و منجر میشوند که شخصیت او آسیب ببیند.

مشاوره رایگان

شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان و مشاوره کودک تلفنی  با شماره

883-44-647 (شعبه مطهری)

777-380-638 (شعبه تهرانپارس)

77-380-639 (شعبه تهرانپارس)

تماس، و پس از هماهنگی از خدمات استفاده کنید.

تاثیر تربیت خانواده بر فرزندان

فرزندی خوش بین مثبت و شاداب با این اصول تربیتی

1 – ترویج خشونت

اشتباه مهم تربیت کودک ترویج خشونت

این مورد جزو یکی از اولین و مهمترین اشتباهات تربیت کودک است.بسیاری از والدین تصور میکنند که باید کودک را تشویق به گرفتن حقش کنند.این کاری صحیح است ، اما نه با خشونت!کوچکترین تشویق برای خشونت در کودکان به تنهایی میتواند از او یک انسان خشن بسازد.باید به او یاد دهید که نباید به هیچ عنوان خشونتی انجام دهد.او باید با اطلاع دادن به شما یا بزرگتر ها حقش را بخواهد.فرض کنید او با بچه همسایه دعوایش شده.رفتار درست این است که از او بخواهید اختلافش را بشما یا بقیه بزرگتر ها توضیح دهد.این خود به خود آن طرف دیگر دعوا را نیز آرام خواهد کرد و طبعا خشونت نیز خشونت خواهد آورد.

2 – نسبت به رفتار بد ، بی تفاوت باشید

بی تفاوت باشید

این اشتباهی است که بسیاری از والدین مرتکب میشوند.شما باید نسبت به هر گونه لجبازی کودک و اصرار غیر منظقی او بی تفاوت باشید، نه اینکه عصبانی شوید و واکنش نشان دهید.واکنش شما، به معنای توجه شماست، در نتیجه او به اصرار و رفتار غلط خود ادامه میدهد.اگر او میخواهد که برایش یک تبلت بخرید، نباید با او مجادله کنید.حرفش را نشنیده بگیرید.کم کم یاد میگیرد که با گریه و شلوغ کردن نمیتواند به خواسته خود برسد.

3 – متناقض رفتار نکنید

اشتباه تربیت کودک ، متناقض نباشید

دلیل اینکه در بسیاری از مواقع حرف و تربیت ما در کودک اثر نمیکند این است که ما در کلام یک حرفی میزنیم

ولی در عمل کار دیگری میکنیم.این در نظر کودکان این معنی را میرساند که شما واقعا به حرفی که میزنید اعتقاد واقعی ندارید.انها به عمل و اعتقاد واقعی شما توجه میکنند نه صرفا حرف شما.اگر به او میگوئید که مودب باشد، ابتدا باید خودتان مودب باشید و او این را در شما ببیند.اگر به او میگویید که منظم باشد ، او باید نظم را در شما ببیند.

4 – او مانند خود شماست

اشتباه تربیت کودک ، او همانند خود شماست

مورد سوم از سری اشتباهات تربیت کودک، این است که ما خیلی از اوقات ما فراموش میکنیم که کودک ژنهای ما را دارد و رفتارش احتمالا رفتار ما در همان سن نیز بوده است.پس او را بیشتر درک کنید و بدانید که تغییرات به آن آسانی ای که شما فکر میکنید نیستند.

5 – به او اعتماد بنفس دهید

تحسین

هیچ خصلتی به اندازه اعتماد بنفس نمیتواند در موفقیت ، خصوصا موفقیت شغلی یک کودک در آینده تاثیر بگذارد.

افزایش امار طلاق

چند نکته درباره بالا بردن اعتماد به نفس

پس چگونه از کارهایش انتقاد کنیم که اعتماد بنفس او خدشه دار نشود؟

A – رفتارش را نقد کنید، نه خودش را

شما باید بگونه ای از او انتقاد کنید که او متوجه شود شما از رفتار هایش انتقاد دارید و آنهارا زیر سوال میبرید، نه خود شخصیت او را.

B – زیاد انتقاد نکنید

میزان انتقاد شما نیز باید حد مشخصی داشته باشد.انتقاد زیاد حتی اگر بجا باشد، درست نیست.زیرا او فکر میکند سراسر ایراد است و اعتماد بنفس او کاهش میابد.

C – لحن مناسب انتقاد

لحن انتقاد شما بسیار مهم تر از محتوای آن است.غر زدن چیزی را درست نمیکند و منجر به لجبازی بیشتر کودک میشود.آرام، منطقی و در عین حال قاطع باشید.

6 – او را با دیگر بچه ها مقایسه نکنید

مورد بعدی اشتباهات تربیت کودک این است که رفتار مقایسه ای، شدیدا عزت نفس او را نشانه میگیرد.شما و هر کس دیگری باید بپیذرد که شبیه به هیچکس نیست و این در ذات انسانهاست که رفتار و اخلاقشان منحصر به فرد باشد و شبیه به هیچ کس نباشد.او را با دیگر بچه ها مقایسه نکنید زیرا هر کودکی ژنتیک متفاوتی دارد و اٍبات شده که این عامل بسیار تعیین کننده و در عین حال از اراده افراد خارج است.اگر یک کودکی ، آرامتر است یا درخوان تر است، دلیل ندارد که به واسطه این تفاوت ، کودکتان را سرزنش کنید.بلکه باید به او بگویید که میتواند از آن کودک نیز بهتر باشد و به او این حس را انتقال دهید که او ، چه نقاط مٍبتی دارد که دیگر بچه ها آنرا ندارند.

7 – بگذارید تا کودک ، کودکی کند

متاسفانه ، امروزه کودکان ، توسط والدین از انجام هرگونه کنجکاوی ، کودکی ، شیطنتهای بچه گانه و ماجراجویی منع میشوند و این عمل بسیار در تخریب روحیه وی نقش دارد.بگذارید تا کودک ، کودکی کند.او نباید از ذات شخصیتی ای که هر کودک سالمی دارد ، منع شود.شما تنها باید ازکارهای خطرناک او را منع کنید.والدین های امروزی بسیار بر کودک خود سخت میگیرند.باید این نکته را بدانید که این رفتار شما ، انرژی درونی اورا در کودک حبس میکند ، و تاثیر این عمل ، به دو صورت بروز میکند:

  1. کودک محزون ، کم انرژی و بی نشاط میشود
  2. کودک عقده ای و بیش فعالتر میشود و کم کم عصبی تر میشود

8 – تنبیه بدنی ممنوع، حتی برای یکبار!

طبعا ، خشونت خوشونت میآورد.اگر دیدید کسی کودک خود را تنبیه میکند یا خدای ناکرده خودتان کودک را تنبیه بدنی میکنید ، باید منتظر ضهور یک شخصیت عقده ای و خشن ، در فرزند خود باشید.پس خواهش میکنیم بجای تنبیه بدنی ف از تنبیه های غیر فیزیکی استفاده کنید.مثلا بهترین راه برای تنبیه او ، منع کودک از یک عمل دلخواه او ، ـنهم برای مدت کوتاهی است.

9 – به یاد بدهید که اندام جنسی او ، خصوصی هستند

عدم آموزش جنسی ، خصوصا در ایران ،جزو  شایع ترین اشتباهات تربیت کودک است.این مباحث برای بسیاری امری چالش برانگیزی  است و بسیاری از خانواده ها ، هیچگونه آموزش درستی ، چه در کودکی و چه در سن بلوغ به فرزند خود یاد نمیدهند ، که این پدیده ، متاسفانه سبب بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی و سلامتی مانند ایدز شده است.

شما بعنوان یک والدین ، مسئولیت تربیت او را دارید و باید تربیت درستی در قبال او داشته باشید.یک از مهمترین تربیت ها تربیت جنسی است.خصوصا یاد دادن اینکه ، اندام جنسی او ، خصوصی هستند.یکی از مهمترین راه های انتقال این حرف ، نشان دادن این مطلب به کودک است که ، بقیه کودکان نیز، همینطور رفتار یا عقیده دارند و او نیز از این عاقده مستثنا نیست.

10 – قانون بقیه بچه ها …

این قانون ، بیان میکند که اگر خواستید ، یک نکته تربیتی را برای کودک خود ، جا بیاندازید ، میتوانید براحتی با بیان اینکه ، سایر کودکان نیز بطور طبیعی همین کار را میکنند ، این نکته تربیتی را در میان همسن و سالان او طبیعی و عادی جلوه دهید.این تکنیک در کودکان بالای 4 سال ، بسیار بسیار موثر است.موفق باشید./

پایان

دسته‌ها: کودکان

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *