ازدواج ، باید ها و نباید ها …

منتشرشده توسط hesam در تاریخ

ازدواج مهمترین تصمیم برای یک  فرد بشمار میرود . اما معمولا زمان تصمیم گیری وقتی است که فرد جوان است و بی تجربه. پس تا حدی  به ناچار باید به منابع بیرونی گوش بسپارد.

بسیاری از توصیه های موجود، چه در قالب نصیحت های خانواده  باشد و چه کتابها و مجلات مشاوره، ناشی از تجربیات فرد گوینده است و جنبه ی عمومی ندارد.

در این مقاله و مقالات آینده سعی بر این است که قوانین کلی و ثابت در مورد یک ازدواج موفق بیان شود تا برای خوانندگان ، از هر نوع شخصیتی کاربردی باشد.با مشاور 42 همراه باشید.

1 – “فردیت” نباید فدای “زوجیت” شود

فردیت و زوجیت

فرد و زوج

« هویت هر فردی قبل از اینکه یک ” همسر ” یا یک  ” پدر”  باشد، یک ” فرد ”  است با علایق و شخصیتی مستقل . ازدواج نباید این فرد را محو کند، بلکه باید به آن چارچوب و حد و مرز بدهد . »

شاید مهمترین نکته در یک ازدواج ، رعایت همین مسئله باشد، چیزی که متاسفانه در ایران  نمود بیشتری دارد و از عوامل خیانت و آمار بالای طلاق در ایران است .  بطبع ازدواج مانند هر تصمیمی ، هزینه ها و از خود گذشتگی هایی را میطلبد و هر رشدی نیازمند دل زدن از یکسری دلبستگی هاست ، اما نباید در این امر افراط کرد. این افراط  در موارد زیر تقسیم بندی میشود.

الف – معاشرت با دوستان

معاشرت با دوستان

دوستان

البته منظور ، هر دوستی نیست، دوست خوب برای همسر  حداقل در حوزه ی خانواده شرایطی دارد که در مطالب دیگر مفصل به آن پرداخته ایم(رجوع شود به لینک زیر پاراگراف) اما به عنوان  مثال موارد بسیاری مشاهده شده که  زن(یا مرد) از کوچکترین معاشرت همسر با دوستان صمیمی اش جلوگیری میکند. امروزه محققین حوزه خانواده تاکید میکنند که نباید از این معاشرت ها ممانعت کرد. زیرا علاوه بر اینکه  موجب فریبکاری همسرتان میشود ، بلکه کاهش  علاقه به شما را هم در پی دارد.

هر کسی نیاز دارد که کمی هم با دوستانش وقت بگدراند ( البته نه هر دوستی). این به سلامتی روانی او کمک میکند که طبیعتا بر سطح روابط زوجین هم تاثیر مثبت دارد. او باید حداقل چند ساعت  در هفته هم که شده خودش باشد.اگر از به خطر افتادن رابطه تان توسط دوستانش میترسید بجای اینکه راه های معاشرت او را ببندید ، خود را به کسی تبدیل کنید که او خودش شما را به دوستانش ترجیح دهد!

چه دوستانی برای شوهر نا مناسب هستند؟

ب – گاهی باید تنها باشید

اینکه فکر کنید باید همیشه با هم باشید و وقت بگذرانید اشتباه است. طبق مطالعات روانشناختی اخیر ، مغز انسان به گونه ای طراحی شده که علیرغم تمایل او به زندگی اجتماعی ، گاهی هم دوست دارد تنها باشد هر چند این مورد در افراد مختلف شدت مختلفی دارد اما در هر صورت نیاز غریزی و طبیعی اوست ، و عدم ارضا این نیاز طبیعی ، مساوی است با افت رابطه با دیگران و در درجه اول خود شما .در ازدواج ، گاهی باید تنهایی به مسافرت بروید ، تنهایی لذت ببرید و تجربیاتی تنهایی داشته باشد البته باید این دو نکته را در نظر داشته باشید :

نکته 1 : باید پایه های اساسی یک رابطه صمیمانه را داشته باشید

زمانی این فاصله زوجین موثر است که رابطه شما ، پایه های اساسی یک رابطه صمیمانه را داشته باشد و بقول معروف فونداسیون یک رابطه مستحکم را دارا باشد(برای شناخت پایه های اساسی یک رابطه رجوع شود به لینک پایین پاراگراف) و مشکل رابطه شما ، یکنواختی و عدم طراوت در آن  باشد.

نکته 2 : رابطه عالی ،  شرایط مشخصی دارد

فاصله خورشید و زمین

خورشید و زمین

بیاد داشته باشید که فاصله رابطه شما نه باید آنقدر شود که همدیگر را فراموش کنید و گرمای رابطه شما سرد شود ، و نه باید آنقدر نزدیک و یکنواخت باشد که از هم زده شوید و یک نفر یا هر دوی شما بدنبال راهی برای خلاصی از گرمای کشنده آن چه علناً و چه غیر علنی(بیشتر مرسوم است) باشید.

نکته 3 :نوع و میزان  فاصله رابطه باید متغیر باشد

4 فصل سال

4 فصل

گاهی برای چند ساعت دور از هم باشید، گاهی هم برای چند روز به دور از هم به مسافرت بروید.اشتباه نکنید ، این نکته در تایید نکته قبل است تصور کنید هر روز سال ، یک فصل وجود داشت، چقدر خسته کننده بود؟

اشتباه نکنید ، این نکته در تایید نکته قبل است.  رابطه شما باید حد و فاصله مشخصی داشته باشد اما این فاصله ، در یک بازه کم و زیاد تعریف میشود. درست مثل تغییر نوع فاصله و میزان فاصله زمین و خورشید که پدید اورنده فصول زیبای سال و تنوع و زیبایی زندگی ماست.

جدا از فزایش شناخت و معرفت  شما بدلیل تجربه زندگی از ابعاد مختلف (فردی و جمعی با همسر) ،  این عامل موجب میشود که زندگی تان تنوع و طراوت داشته باشد و به رابطه شما کمک شگرفی میکند، مثل روزهای نامزدی که با شور و شوق عجیبی همراه است … به طور کلی این قانون طلایی را بیاد داشته باشید:

«هر چیزی که در دسترس باشد ، ارزشش را از دست خواهد داد»


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *