کودکانی که دوست دارند با والدین بخوابند

منتشرشده توسط admin در تاریخ

 

بسیاری از مادران بر این تصورند که زمانی که کودکشان نوزاد است باید کنار آنها بخوابد تا بتوانند به راحتی به او شیر داده و نیازهایش را رفع کننده هنگامی که بزرگتر می شود دیگر نمی توانند جای خواب کودک را تغییر دهند زیرا او به سادگی با این مسئله کنار نمی آید و بر حسب عادت یا ترس می خواهد در کنار پدر و مادر و یا حتی بدتر در بین آنها بخوابد و اینجاست که مشکل شروع می شود.

خواب کودکان

حالا این سؤال مطرح است که چکار باید کرد و چگونه این مشکل را حل کرد؟

۱- جدا کردن فرزند از همان روزهای نخست تولد او باید صورت بپذیرد و هنگامیکه هنوز متولد نشده و پدر و مادر با ذوق و شوق اتاق نوزاد را آماده

کرده و تخت و وسایل زیبا برایش می خرند باید بدانند که این وسایل و تخت در مورد استفاده قرار گیرد و فقط برای دکور و تجمل نیست پس از همان یا این کار را انجام دهید اگر واقعا به دلیل اینکه روزهای اول تعداد دفعات شیر خوردن و بیداری کودک زیاد است و برای شما خسته کننده است

خواب نوزاد

 

لااقل این کار را بعد از ۶-۵ ماهگی که کودک کمی بزرگتر شده انجام دهید هر چه کودک بزرگتر شود انجام این کار سخت تر می شود پس فرصت را از دست ندهید.

 

۲- توجه کنید اتاق کودک حتما باید دارای فضای مناسبی باشد به سرما، گرما، تاریکی و روشنایی اتاق، راحت بودن تخت و وسایل موجود در آن توجه کنید، اتاق را خیلی پر از اسباب بازیهای گوناگون که هنگام شب ترسناک به نظر برسند نکنید.

کودک

٣- حتما تخت کودک دارای حفاظ باشد که از روی آن نیفتد و در هنگام شب گاهی به او سری بزنید تا مشکلی پیش نیاید.

 

۴- اگر کودک شما بزرگ است و معنای جدایی و خواب در اتاق دیگر را درک می کند و حالا به فکر جدا کردن جای خواب او افتاده اید کمی سخت است اما غیر ممکن نیست و مرحله به مرحله می توانید این جدایی را انجام دهید اگر تاکنون کاملا نزدیک شما می خوابید.

 

حالا تخت او را در کنار تخت خود قرار دهید و بگویید باید در تخت خود بخوابد و بعد مرحله به مرحله این فاصله را بیشتر کنید تا اینکه نهایتا اتاقش مجزا شود و هرگونه همکاری او با این مسئله را تشویق نمایید.

 

ها می توانید از روش دیگر هم استفاده کنید و بجای اینکه تخت او را به اتاق خودتان بیاورید او را به اتاق خودش ببرید و شبها کمی کنار تختش بنشیند برای او قصه تعریف کنید از فیلم های مناسب و یا شعرهای کودکانه و قصه

شب رادیو استفاده کنید. و وقتی به خواب رفت اتاق را ترک کنید.

 

اگیا خاموش کردن چراغ نیست اشکالی ندارد بگذارید مدتی روشن بماند می توان از کلیدهای دیمر که با آن می توان روشنایی را تنظیم کرد استفاده کنید و کم کم روشنایی آن را کم کنید.

به او اطمینان دهید در طول شب چند بار سر می زند حتی می توانید یک زنگ در اتاقش نصب کنید و بگویید هر وقت این زنگ را بزند شما به اتاقش می روید.

 

۶- اگر می ترسد با هم درون اتاق را جستجو کنید و به او نشان دهید دلیلی برای ترس ندارد و یا اگر صدایی شنیده علت صدا را به او نشان دهید.

 

۷- خیلی قاطع و جدی به او توضیح دهید که حتما باید در اتاق خودش بخوابد بچه هایی را که مستقل بوده و در اتاق خود می خوابند به او نشان دهید و تشویق را فراموش نکنید، اما تسلیم نشوید.

 

۸- اگر خواهر و برادری دارد و با آنها در یک اتاق می خوابد اما باز هم اصرار دارد بر روی تخت آنها و کنار آنها بخوابد حتما مانع شوید البته توجه کنید اگر این ترس و اصرار برای خوابیدن در کنار آنها به دلیل اضطراب است حتما دلایل این اضطراب را پیدا و رفع کنید ولی از آنجائیکه خوابیدن در کنار خواهر و برادر ممکن است تحریکات جنسی و مشکلاتی از این قبیل را به وجود آورد از این کار ممانعت به عمل آورید.

 

می توانید برای کودک جایگزینی بوجود آورید مثلا یک عروسک مناسب را به او بدهید و بگویید آن را بغل کرده و بخوابد. و یا یک کیسه اسباب بازی در تخت قرار داده تا وقت خواب با آنها بازی کند او را تشویق به تنها خوابیدن کنید. می توانید یک کیسه خواب تهیه کنید تا به درون آن رفته و تنها بخوابد.

– اگر با اصرار و یا هنگامیکه خواب هستید وارد تخت شما می شود بدون آنکه نشان دهید بیدار شده اید بر روی او غلت بزنید و فضا را برایش تن

دسته‌ها: کودکان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *